Irysowy Kwiat
Administrator
Dołączył: 15 Paź 2010
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 19:05, 18 Paź 2010 Temat postu: Zwierzyna |
|
|
BADYLARKA
Jej długość ciała wynosi od 5 do 7,5 cm, ogon jest długości ciała. Masa badylarki to 4 – 10 g. Posiada charakterystyczne zabarwienie – żółtawe do rdzawobrunatnego, brzuch jest jaśniejszy. Uszy ma małe oraz okrągłe.
EXP: 5 exp
PP: 5 PP
DROZD
Średniej wielkości ptak obdarzony pięknym głosem. Występuje zazwyczaj samotnie i w koronach drzew lub na gałęziach krzewów, nie w pobliżu ziemi. Wierzch ciała brązowy o ciepłym odcieniu, kuper i pokrywy nadogonowe oliwkowe, ogon i wierzch głowy pomarańczowobrązowe. Spód ciała kremowy, z gęstymi brązowymi plamkami.
EXP: 10 exp
PP: 5 PP
DZIĘCIOŁ
Ptak wielkości drozda. Kuper, ogon, skrzydła, grzbiet i wierzch głowy czarne. U samca na tylnej części głowy jaskrawoczerwona, poprzeczna pręga, której brak u samicy. Dolna część brzucha i podogonie w kolorze jaskrawoczerwonym. Na szyi dwie białe plamy, podobnie na barkach oraz skrajnych sterówkach. Dziupla wykuta w pniu lub bocznym konarze służy mu za gniazdo.
EXP: 10 exp
PP: 10 PP
GOŁĄB
Upierzenie mają niebieskawoszare z niebieskofioletowymi plamami o metalicznym połysku na bokach szyi, na wierzchu ramieniowej części skrzydeł dwa podłużne ciemne pasy. Biały kuper. Skrzydła od spodu białe, z wąskim, ciemnym tylnym brzegiem, co jest dobrze widoczne w locie. Na końcu ogona ciemny pasek. Długość ciała ok. 31-36 cm.
EXP: 10 exp
PP: 10 PP
JASKÓŁKA
Niewielki ptak, długość ciała do 23 cm. Większość czasu spędza w powietrzu. Lata zwinnie, często nisko nad ziemią, robiąc w powietrzu nagłe zwroty i przekręcając się na boki. Prawie nigdy nie siada na ziemi - jedynie w czasie budowy gniazda, po to aby zebrać błoto jako budulec. Wierzch czarny z granatowym połyskiem, spód kremowy, na piersi czarna obwódka. Podgardle i czoło ceglastoczerwone. Mały, czarny dziób. Nogi drobne, czarne. Na spodniej stronie ogona białe plamy. Dziób krótki i ostry, skrzydła długie, wąskie.
EXP: 15 exp
PP: 10 PP
JASZCZURKA
Bardzo szybkie i zręczne stworzenia które trudno schwytać. Maksymalna długość ciała dochodzi do 20 cm. Jej masywne ciało pokrywają ściśle do siebie przylegające łuski. Na grzbiecie są one mniejsze i szorstkie, brzuch zaś pokrywają większe i gładkie. Na głowie ma regularnie ułożone tarczki. Jej ogon jest nieco dłuższy od tułowia. W sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony jako przynęta dla drapieżnika, odpada od reszty ciała, myląc go.
Jaszczurki są aktywne za dnia, wygrzewają się zazwyczaj na słońcu, na kamieniach lub w trawie.
EXP: 10 exp
PP: 5 PP
KARAŚ
Słodkowodna ryba, występująca w jeziorach i rzekach. Średniej wielkości, o walcowatym, lekko spłaszczonym ciele. Ubarwienie - grzbiet stalowogranatowy, boki srebrzyste, długość ciała przeciętnie 15–35 cm.
EXP: 15 exp
PP: 10 PP
KRET
Ssak zamieszkujący łąki i pola, żyje pod powierzchnią ziemi. Ciężar walcowatego ciała do 120 g, długość ciała do 17-20 cm. Oczy małe, niewrażliwe na światło, praktycznie ślepe. Uszy, cofnięte na tył czaszki, nie posiadają małżowin zewnętrznych, są natomiast zaopatrzone jedynie w fałd skórny i w specjalne włosy zamykające otwory słuchowe. Sierść czarna, charakteryzująca się wyjątkową gęstością włosów. Silne, łopatowate łapy z mocnymi zagiętymi do tyłu pazurami są przystosowane do kopania podziemnych tuneli. Na ziemi porusza się wolno i niezdarnie.
EXP: 5 exp
PP: 5 PP
KRÓLIK
Długość ciała 35-50 cm, masa ciała od 1 do 2 kg. Grzbiet ciała ma ubarwienie brązowoszare lub żółtoszare, spód ciała jest biały. Krótki ogon jest od góry czarny, od spodu biały. Niektórzy mogą pomylić z zającem szarakiem, gdyż przypomina go nieco swoim wyglądem. Różni się jednak od niego krótkimi, zaokrąglonymi uszami. Najczęściej spotkać go można na terenach o piaszczystej glebie, unika terenów podmokłych. Czasami można go spotkać na nasypach kolejowych, w lasach sosnowych, na brzegach lasów oraz w parkach miejskich oraz w uprawach rolniczych; na łąkach, w sadach.
EXP: 20 exp
PP: 20 PP
LESZCZ
Leszcz osiąga do 6 kg masy ciała i do 75 cm długości. Ciało silnie wygrzbiecone oraz bocznie spłaszczone, pokryte dużymi, łatwo usuwalnymi łuskami. Otwór gębowy dolny, tworzy charakterystyczny, wysuwalny ryjek. Wzdłuż lini bocznej powyżej 50 łusek. W płetwie odbytowej powyżej 23 promieni, w płetwie grzbietowej 9-10 miękkich promieni. Grzbiet leszcza jest ciemny, z zielonkawym odcieniem, brzuch białawy, płetwy szaroniebieskie, jego boki zaś u młodych osobników srebrzyste, z wiekiem często uzyskują złotawy połysk.
EXP: 15 exp
PP: 20 PP
LIN
Osiąga długość 30-40 cm i masę ciałą 1-2 kg. Ciało lina jest krępe, wygrzbiecone, okrągłe w poprzecznym przekroju, pokryte drobnymi łuskami, głęboko osadzonymi w pokrytej śluzem skórze. Płetwy charakterystycznie zaokrąglone. Oczy stosunkowo małe, okrągłe. Otwór gębowy poziomy, w jego kącikach po jednym krótkim i miękkim wąsiku.
EXP: 15 exp
PP: 10 PP
MYSZ
Niewielki ssak z rodziny myszowatych o długości ciała 8,5 - 13 cm oraz ogona 10 - 13 cm i wadze 22 - 45 g. Charakteryzuje się żółtawobrązowym ubarwieniem z białym brzuchem, na szyi jest jaśniejsza, posiada ochrową obrożę. Posiada duże oczy i uszy. Aktywna jest o zmierzchu i w nocy, jest zwierzęciem prowadzącym samotny tryb życia.
EXP: 5 exp
PP: 5 PP
OKOŃ
Osiąga 30–50 cm długości i 1–2 kg masy ciała. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone. Grzbiet ciemnozielony, boki jasnozielone. Na grzbiecie i bokach 5–9 poprzecznych, ciemnych smug, brzuch biały lub żółtawy. Ubarwienie zmienne w zależności od miejsca przebywania, osobniki żyjące w płytkich prześwietlonych wodach są bardziej jaskrawo ubarwione od tych żyjących w ciemnych, głębokich wodach.
EXP: 15 exp
PP: 10 PP
ORZESZNICA
Niewielki, rudy gryzoń z rodziny popielicowatych, mieszkający w lasach. Żywi się orzechami, jagodami i żołędziami. Długość ciała 6 - 9 cm, długość ogona 5 - 8 cm, masa ciała 9 - 23 g. Grzbiet ma brązowo-szary ubarwienie rude, spód ciała jest kremowy. Przejście między tymi barwami jest stopniowe. Występuje głównie w lasach i większych zadrzewieniach, szczególnie preferuje zarośla leszczynowe. W lasach przebywa najczęściej w warstwie podszytu.
EXP: 5 exp
PP: 5 PP
PADALEC
Padalec jest beznogą jaszczurką, pozbawioną kończyn, nawet w formie szczątkowej. Jego walcowate ciało pokrywają drobne, ściśle do siebie przylegające, okrągłe łuski. Głowa tego gada, jest jedną z części ciała, która odróżnia go od węży. Jest mała i nie oddzielona od tułowia. Padalec posiada również powieki, których węże nie mają. Kolejną jego typową cechą jest zaokrąglony pysk. Ogon jest tępo zakończony i słabo wyodrębniony od reszty ciała. Podobnie jak u innych jaszczurek, w sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony.
EXP: 5 exp
PP: 5 PP
POPIELICA
Jest to duży gryzoń, wielkością zbliżony do szczura. Jeżeli mamy okazję się jej dobrze przyjrzeć, nie ma możliwości pomyłki z żadnym innym zwierzęciem. Futerko na grzbiecie jest koloru szarego (popielatego), na brzuszku jasne (białe lub białoszare). U starych osobników grzbiet może mieć rudawy odcień. Granica między barwą grzbietu i brzucha jest wyraźna. Uszy spore, wyraźnie widoczne (mocno wystające z futerka), z wierzchu szaro pigmentowane, od wewnątrz cieliste. Oczy duże, ciemne. Ogon puszysty, popielaty. Długość ciała 13-18 cm, ogona 12-15 cm.
EXP: 10 exp
PP: 10 PP
PŁOTKA
Żyją w stadach, żerują gromadnie. Ryby płochliwe i bardzo ostrożne. Osiągają: 30–40 (maksymalnie 50) cm długości, 0,5–2 kg masy ciała. Ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ścieśnione, w wodach ubogich w pokarm bardziej wysmukłe. Grzbiet ciemnobrązowy lub szaroczarny z niebieskawym lub zielonkawym połyskiem, boki jasnosrebrzyste, brzuch biały.
EXP: 15 exp
PP: 5 PP
RUDZIK
Mały, wędrowny ptak. Krępa, okrągła sylwetka ze stosunkowo dużą głową i cienkim ogonem. Najbardziej charakterystycznym elementem upierzenia jest ruda pierś, gardło i boki głowy. Upierzenie z wierzchu oliwkowo-szare, oddzielone od rudej plamy szerokim popielatym pasem. Długość ciała ok. 14 cm. Najczęściej przebywa na ziemi.
EXP: 10 exp
PP: 5 PP
RYJÓWKA
Długość ciała 4–6 cm, długość ogona 3,2–4,4 cm, masa ciała 3–7 g. Posiada charakterystyczny, wydłużony ryjek z dużymi włosami czuciowymi. Ubarwieniem ciała zbliżona jest do ryjówki aksamitnej. Grzbiet ciała ma brunatno-szary, brzuch żółto-szary. Między tymi barwami brak ostrej granicy – ciemniejsze ubarwienie grzbietu łagodnie przechodzi w jaśniejsze ubarwienie brzucha. Lubi przebywać w wilgotnym terenie. Można ją spotkać także w obrębie siedlisk Dwunogów szczególnie w Porze Nagich Drzew.
EXP: 5 exp
PP: 5 PP
RZĘSOREK
Niewielki ssak owadożerny z rodziny ryjówkowatych. Zamieszkuje biotopy wilgotne, zarówno na niżu jak w górach. Małżowiny uszne zredukowane, prawie niewidoczne. Mieszka w norach, które wygrzebuje w miękkim gruncie, w bezpośrednim sąsiedztwie wody lub pod korzeniami drzew. Sierść gęsta, ciemna na stronie grzbietowej; wyraźna granica między ciemną sierścią na grzbiecie i jaśniejszą (prawie białą) sierścią na brzuchu. Powierzchnia palców tylnych łap pokryta sztywnym, dłuższym włosem (przystosowanie do pływania). Długość ciała do 96 mm.
EXP: 10 exp
PP: 5 PP
SZCZUPAK
Drapieżna ryba. Osiąga długość do 1,5 m i masę do około 10 kg. Ciało ich jest spłaszczone, opływowe. Głowa wydłużona, ze zwężającymi się szczękami i bardzo szerokim spłaszczonym pyskiem. Zęby szczupaka na dolnej szczęce są skierowane do środka i bardzo ostre, szczęka górna jest ich pozbawiona. Ubarwienie zmienne w zależności od warunków środowiska. Młode osobniki są zwykle jasnozielone, brązowawe lub srebrzyste. Starsze osobniki mają ciemnozielony grzbiet, jaśniejsze nakrapiane żółtymi plamami boki i biały brzuch.
EXP: 30 exp
PP: 30 PP
SZCZUR
Gryzoń z rodziny myszowatych. Chętnie przebywa w okolicy wody, dobrze pływa. Jest wszystkożerny, z dużym udziałem pokarmu zwierzęcego. Aktywny całą dobę, najbardziej w nocy. Długość tułowia i głowy - 19-30 cm. Długość ogona - 13-23 cm. Ciężar 240-550 gramów. Grzbiet brunatnoszary, z żółtawym odcieniem; spód białawy, żółtawy lub szary. Ciało krępe, pysk tępo zakończony, uszy krótkie.
EXP: 15 exp
PP: 10 PP
WIEWIÓRKA
Osiąga długość ciała 19-23 cm i ogona 15–20 cm. Jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Grzbiet ubarwiony ma na kolor od rudego do ciemnobrązowego, spód ciała jest biały. W zimie wszystkie wiewiórki zmieniają ubarwienie na popielate (szata zimowa). W dziupli ma swoje zapasy, zamieszkuje gniazda ptaków lub buduje je sama. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków - stabilizuje kierunek lotu. Jest aktywna w dzień.
EXP: 15 exp
PP: 5 PP
WRONA
Gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych, zasadniczo wędrowny. Grzbiet i brzuch popielate, natomiast górna część piersi, głowa, skrzydła i ogon czarne z metalicznym połyskiem. Dziób czarny, masywny, nieco zakrzywiony. Długość ciała ok. 48-52 cm.
EXP: 15 exp
PP: 15 PP
WRÓBEL
Niewielki, krępy ptak o stosunkowo dużej głowie i mocnym dziobie. Wierzch ciała samca brązowy z ciemniejszymi paskami, spód szary. Samice o szarobrązowym upierzeniu, na grzbiecie paskowanym, bez wyraźnych cech charakterystycznych. Młode podobne do samic. Długość ciała ok. 14-15 cm. Występuje w pobliżu siedzib ludzkich.
EXP: 10 exp
PP: 5 PP
ZAJĄC
Ma długość od 40 do 75 cm, wysokość ok. 30 cm. Uszy są dłuższe od głowy. Łapy wąskie i twarde, przystosowane do biegania po twardym terenie. Nogi tylne są znacznie dłuższe od przednich. Jego futro ma szarobrązowy kolor – upodabniający go do podłoża – ubarwienie ochronne. W zimie futro staje się jaśniejsze i bardziej gęste niż w lecie. Występuje głównie na otwartych terenach upraw rolniczych i łąk, w zagajnikach śródpolnych. W dużych lasach występuje rzadko. Nie lubi terenów bagiennych i podmokłych.
EXP: 30 exp
PP: 25 PP
ZASKRONIEC
Gatunek niejadowitego węża. Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 do 120 cm, a samiec od 70 do 100 cm. Żywią się żabami, traszkami, rybami lub drobnymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują jedynie poruszające się zwierzęta. Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika.
EXP: 15 exp
PP: 10 PP
ŻABA
Żaby mają sylwetkę charakterystyczną dla wszystkich płazów bezogonowych: ciało krótkie, spłaszczone, pokryte nagą skórą. Palce tylnych nóg spięte błoną pławną. Język wąski, długi, rozwidlony, wyrzucany, lepki. Żyją w wodzie lub w jej pobliżu, w nadrzecznych zaroślach. Spotykane również w lesie, gdy ziemia jest wilgotna, np. po deszczu.
EXP: 5 exp
PP: 5 PP
Post został pochwalony 0 razy
|
|