Irysowy Kwiat
Administrator
Dołączył: 15 Paź 2010
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 19:16, 18 Paź 2010 Temat postu: Medykamenty |
|
|
CIS
Wiecznie zielone drzewo lub duży krzew. Każda jego część, oprócz osnówki, zawiera silną truciznę, często śmiertelną. Apetyczny wygląd czerwonych jagód cisu często nakłania koty, zwłaszcza wędrowników, do spróbowania ich, co jest rzecz jasna tragiczne w skutkach. Również tą część krzewu zbierają medycy, aby przygotować zabójczą truciznę. Koty nazywają te owoce śmiertelnymi jagodami.
DZIKI CZOSNEK
Roślina zazwyczaj osiągająca do 30 cm wysokości, niektóre gatunki, rosnące wysoko, mogą mieć nawet 200 cm. Nad powierzchnię ziemi wystają sztywne, szarozielone liście, kwiatostan na szczycie łodygi ma kształt baldachu z drobnych, promienistych płatków. Część podziemna to cebula, pokryta delikatnymi, suchymi łuskami. Czosnek wydziela charakterystyczny zapach, uznawany przez koty za wyjątkowo nieprzyjemny. Jest jednak bardzo skuteczny w zwalczaniu infekcji i idealny po ugryzieniu szczura, które koty nacierają jego liśćmi, tarzając się w roślinie. Rośnie w pobliżu ludzkich siedlisk.
GWIAZDNICA
Drobna, delikatna roślina tworząca łany. Białe kwiaty ustawione wierzchołkowo lub widlasto, łodygi długie na 15-30 cm. Występuje zazwyczaj na każdym terenie. Medycy wspomagają się nią w leczeniu zielonego kaszlu, używając liści.
JAKUBEK
Rosnąca na przydrożach, o rozgałęzionej, wełnisto owłosionej łodydze i żółtych kwiatach. Liście używane są razem z jagodami jałowca jako maść na bolące stawy.
JAŁOWIEC
Zawsze zielony krzew lub drzewo. Osiąga wysokość do 6 metrów, jego kora przeistacza się z czerwonobrązowej w szarą, popękaną, odpadającą łuskami lub włóknami. Występuje w lasach. Przydatne są tylko jego jagody, ciemnoszare owoce, leczące kaszel i ból brzucha.
JASKÓŁCZE ZIELE
Osiąga do 90 cm wysokości. Po rozdzieleniu łodyga tego ziela wydziela pomarańczowy, mleczny sok, kwiaty są złocistożółte, zebrane w baldaszkach. Występuje przy jeziorach, rzekach i na podmokłych terenach, oraz pod lasami. Używa się jego liści na choroby związane z oczami.
KOCIMIĘTKA WŁAŚCIWA
Znana również jako kocie ziele, kocia mięta. Roślina zielna o przyjemnej, cytrusowej woni, osiągająca do 45 cm. Kwitnie na biało lub różowo. Rośnie w ogrodach dwunogów. Jej liście stosuje się na biały i zielony kaszel, ponadto na uspokojenie i poprawienie nastroju, z czego niektóre koty korzystają, traktując ziele jak narkotyk.
KRWAWNIK POSPOLITY
Osiąga wysokość 50–80 cm. Czasem tworzy niewielkie kępy. Cała roślina jest miękko, wełnisto owłosiona. Wydziela silny zapach. Występuje w górach i na terenach skalistych, oraz na polach. Jego liście powodują wymioty, więc medycy wykorzystują go do zwalczania trucizny (wywoływania jej z ciała kota).
ŁOPIAN
Szeroko rozrastająca się roślina. Liście duże, sercowate, szarawe pod spodem. Korzeń mięsisty i białawy, ma nieprzyjemny zapach oraz słodkawy smak. Kwiaty fioletowo różowej barwy. Korzeń oraz liście łopianu pomagają na infekcje.
MAK
Pojedyncze łodygi, zakończone kwiatem o zróżnicowanym kolorze – od białego do purpurowego. Występuje na polach. Ziarenka maku uśmierzają ból a przy zażyciu większej ilości usypiają. Przy przedawkowaniu może być niebezpieczny.
MIĘTA
Rośnie w pobliżu zbiorników wodnych, przy rzekach i jeziorach i na podmokłych terenach. Ma intensywny, ale przyjemny zapach, jej liście pomagają na ból brzucha, podobno także pobudzają pracę umysłu.
MIÓD
Wytwarzany przez pszczoły i inne owady, poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego. Miód może mieć konsystencję gęstego płynu lub stałą, a barwę od białej, poprzez jasnożółtą aż do brunatnobrązowej. Pomaga na podrażnione gardło. Znaleźć można go wszędzie, w lasach, na polach i w pobliżu siedlisk ludzkich.
MYSIA ŻÓŁĆ
Cuchnąca wydzielina z pęcherzyka żółciowego myszy to jedyny skuteczny środek na kleszcze. Umoczony w niej mech przykłada się do pasożyta, który dusi się i sam odpada. Występowanie myszy jest urozmaicone.
NAGIETEK LEKARSKI
Roślina zielna o półmetrowej łodydze, pokryta miękkimi włoskami, o charakterystycznym zapachu, łatwo łamliwa. Występuje na polach. Szypułki zwalczają infekcje, oraz leczą rany i wrzody.
NAWŁOĆ POSPOLITA
Wzniesiona, sztywna, pojedyncza, naga lub rzadko owłosiona łodyga sięgająca 1 m. Wewnątrz jest pusta, na powierzchni ma czerwone wybarwienia. Rośnie pod lasami. Starte na maść liście pomagają na bóle stawów i niezbyt głębokie rany.
OGÓRECZNIK
Roślina jednoroczna, szorstko owłosiona, wydzielająca przyjemny zapach ogórków. Kwiaty duże, zwisające na szczycie łodygi. Występuje na każdym terenie. Liście ogórecznika zbijają gorączkę i stany zapalne, działają też uspokajająco i moczopędnie.
OLCHA
Drzewo z rodziny brzozowatych. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych. Jej korę medycy stosują na bóle zębów.
OSTROKRZEW
Kolczasty krzew rosnący na podmokłych, wilgotnych terenach. Ciemnozielone, błyszczące z wierzchu liście, białe kwiaty. Szkarłatne owoce są silną trucizną.
PAJĘCZYNA
Występuje wszędzie. Medycy zbierają ją i używają do opatrywania ran. Owinięta wielokrotnie w okół zranienia tamuje krwawienie.
PODBIAŁ
Niewysoka roślina, o bladożółtej lub bladozielonej łodydze, łuskowatych, czerwonych liściach i złocistożółtych koszyczkach kwiatów. Występuje na terenach skalistych. Liście zwalczają kocięcy kaszel.
POKRZYWA
Pokryta wydzielniczymi włoskami parzącymi, nierozgałęziona. Kwiaty zielone, liście wyraźnie ząbkowane. Rośnie w lasach, na polach, przy drogach. Liście leczą wzdęcia, ziarna odtruwają organizm.
PSIANKA
Rośnie na polach, przydrożach i w ogrodach ludzi. W całości jest silną trucizną.
RUMIANEK POSPOLITY
Łodyga naga i silnie rozgałęziona. Wydziela aromatyczny zapach. Kwiaty zebrane w koszyczek, o białych, wąskich płatkach. Rośnie na polach i przydrożach. Liście mają działanie uspokajające.
SKRZYP
Długie, czołgające się kłącza brunatnego koloru. Liście bardzo drobne, otaczają węzły pędu. Występuje na przydrożach i polach. Liście zwalczają infekcje.
STOKROTKA
Delikatnie owłosiona łodyga, kwiaty zebrane w różyczkę, o płatkach jasnoróżowych lub białych. Rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach. Liście pomagają na ból stawów.
SZCZAW
Roślina o dużych, płaskich liściach oraz żółtych lub czerwonych kwiatach. Liście wygładzają sierść i powodują wymioty.
TRYBULA
Sięga od 60 do 150 cm. Łodyga kanciasta i ulistniona, liście podwójnie lub potrójnie pierzaste. Białe kwiaty zebrane w baldaszki. Rośnie na obrzeżach lasów oraz na podmokłych terenach lub w pobliżu zbiornika wodnego. Korzeń zwalcza infekcje, a liście ból brzucha.
TYMIANEK
Niska krzewinka, łodygi wyprostowane lub łukowato podnoszące się, silnie rozgałęzione. Liście podwinięte z obu stron, naprzeciwległe, kwiaty drobne, ząbkowane. Występuje na terenach skalistych, liście mają właściwości uspokajające.
WĘŻOWY KORZEŃ
Pomaga w zwalczaniu trucizny
WROTYCZ POSPOLITY
Rozrasta się w duże kępy przy pomocy kłączy. Wydziela bardzo intensywną, kamforową woń. Liście duże, pierzastosieczne, kwiaty jasnożółte. Rośnie przy drogach, liść zwalcza kaszel.
ZŁOCIEŃ
Nieduża, o pojedynczej łodydze i złocistych kwiatach. Rośnie na polach. Jego liście pomagają na ból głowy, zmniejszają gorączkę.
ŻARNOWIEC
Miotlasty krzew osiągający 1,5 do 2 m wysokości. Duże, żółte kwiaty osadzone wzdłuż pędów. Występuje w terenach górskich. Okłady z liści stosuje się przy leczeniu złamań i ran.
ŻYWOKOST
Rozgałęziająca się, szorstko owłosiona łodyga, liście duże, zaostrzone. Fioletowopurpurowe, rzadziej białe lub kremowe kwiaty. Występuje przy jeziorach i rzekach. Korzeń żywokostu wspomaga gojenie się złamań.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Irysowy Kwiat dnia Pon 19:18, 18 Paź 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|